Jak pierwsze doświadczenia z pieniędzmi wpływają na życie?

Pin It

Czy zastanawiałeś się kiedykolwiek nad tym, że może twoje pierwsze doświadczenia z pieniędzmi wpłynęły w jakiś sposób na twoje życie? Że ten wpływ pozostał i dlatego twoje życie finansowe wygląda dzisiaj tak, a nie inaczej?

Jak się czujesz gdy pomyślisz o pieniądzach? Jakie dominujące uczucia masz z nimi związane? Skup się na tym, ponieważ te uczucia to swoista mapa pieniędzy, która powstała tak dawno, że uważasz ją za swoją tożsamość. Jako nieodzowną część ciebie którą widzisz każdego dnia.

Dzisiaj ta mapa albo ci służy, albo jak u zdecydowanej większości ludzi może wskazywać ci złą drogę, a ty nadal z niej korzystasz idąc do twojego celu i dlatego do niego nie możesz dotrzeć.

Pierwsze doświadczenia z pieniędzmi

Pierwsze doświadczenia z pieniędzmi są bardzo ważne. Najczęściej przyjmujemy je w okresie wczesnego dzieciństwa. To taki swoisty schemat, który otrzymujemy od naszej rodziny. To przede wszystkim nasza najbliższa rodzina uczy nas podejścia do pieniędzy: jak będziemy je traktować i ile będziemy  pozwalać sobie w przyszłości zarobić. W ten sposób kształtuje się nasz termostat finansowy.

Jaką wersję rzeczywistości przyjmiemy za tożsamą z nami, spowoduje ona ile w naszym życiu będziemy kreować pieniędzy. Przypomnij sobie teraz jak to było w twoim dzieciństwie, przypomnij sobie swoich rodziców lub opiekunów: jak się zachowywali gdy mieli do czynienia z pieniędzmi?

Jaka była u nich dominująca emocja, kiedy rozmawiali o pieniędzach? Jak oni się wtedy czuli? Jakie wypowiadali słowa? Co wydarza się w takiej scenie? Jaki mają humor, czy może się kłócą, a może doświadczają lęku wokół pieniędzy? A może nic nie mówią, może w twoim domu nie rozmawiano otwarcie na temat pieniędzy? Był to temat tabu?

Przyjrzyj się tej scenie dokładnie, emocjom z tym związanym i skoncentruj się teraz na sobie. Jaka jest twoja reakcja? Jakie są twoje uczucia w związku z zaistniałą sytuacją? Lęk? Rozczarowanie? Radość? Nasze powstałe wtedy emocje związane z pieniędzmi mogą byś na tyle negatywnie silne, że bardzo trudno będzie nam od nich się uwolnić.

Spojrzałeś na swoje pierwsze doświadczenia z pieniędzmi. A teraz możesz porównać to, co czujesz patrząc na ten obraz z dzieciństwa oraz to, jak dzisiaj operujesz pieniędzmi. Czy zauważasz jakieś podobieństwa? Czy pojawia się jakiś schemat, według którego traktowano pieniądze w twoim rodzinnym domu? Czy ten schemat z twojego dzieciństwa jest obecnie przez ciebie powielany? 

Jakie przekonania na temat pieniędzy były powszechne w twoim domu? I jakie przekonania w związku z tym są teraz u ciebie nieodzowną częścią twojej rzeczywistości, twoją codziennością finansową?

Chcesz dowiedzieć się więcej?

Pobierz praktyczne informacje, które zmienią twoje relacje z pieniędzmi. Dzięki czemu zarabianie będzie łatwiejsze.

I will never give away, trade or sell your email address. You can unsubscribe at any time.

Pin It

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *