Gwarantowany sukces czyli jak zamienić cel w nawyk

Pin It

Dokładnie ustalone cele nie oznaczają jeszcze niestety, że czeka nas gwarantowany sukces. Najważniejszym elementem w ich zrealizowaniu jest to, jakie mamy zainstalowane nawyki.

Wdrażanie nawyków to gwarantowany sukces.

Jeśli na przykład naszym celem jest napisanie książki, a nie mamy nawyku codziennego jej pisania to brak w tym przypadku produktywnego nawyku spowoduje, że tej książki po prostu nie napiszemy.

Jakie nawyki są potrzebne aby osiągać cele? Są to wszelakie przyzwyczajenia, które wykonujemy codziennie całkiem automatycznie.

Kluczowym elementem jest to, że najłatwiejsze jest wdrożenie nawyków, które są najprostsze i są wykonywane codziennie. Ale do tego potrzebujemy jak najwięcej praktyki. Im zwyklejszy nawyk tym łatwiej, więc jeśli potrzebujesz jakiegoś konkretnego nawyku, zacznij od jego najłatwiejszej wersji.

Jeśli wrócimy do codziennego pisania i naszej książki, wdrożenie najprostszego nawyku czyli pracy jedną godzinę dziennie spowoduje, że książka w praktyce napisze się sama. W ciągu roku będziesz miał na to 365 godzin!

Zadaj teraz sobie pytanie: jaki nawyk muszę wprowadzić, aby osiągnięcie mojego celu było gwarantowane? Jeśli jesteś w stanie wdrożyć ten nawyk i go utrzymać, twój sukces jest pewny. Czas i tak minie, a gwarantowany sukces tutaj to będzie twój produktywny nawyk.

Gwarantowany sukces


Bądź precyzyjny i dokładnie projektuj nowe przyzwyczajenia. Zidentyfikuj, kiedy będziesz je praktykował, co dokładnie robił i w jaki sposób.
Te elementy są istotne i nie należy pozostawiać takich rzeczy dziełu przypadku. Jeśli na przykład zaczynasz ćwiczyć zdecyduj sią na konkretne miejsce, ile będziesz ćwiczył i o której godzinie – np. o 6 rano przez 30 minut.


Planuj nawyki precyzyjnie

Nie pisz sobie ogólnie, że każdego dnia będziesz aktywny, zobaczysz, że to nie podziała. Im precyzyjniej zaprojektujesz praktykę i wykonywanie nawyku, tym lepiej będziesz wiedział czy naprawdę robisz to, co zaplanowałeś. Pamiętaj, że nawyk jest po to, aby zaprowadził ciebie do pożądanego celu.

Jednym z najważniejszych elementów jest ustalenie kiedy będziesz ćwiczył, potrzebujesz na to określonego czasu i miejsca. Jeśli nadal siebie przekonujesz, że go nie masz, to im szybciej wykreujesz ten dedykowany kawałek czasu na nauczenie się nowego nawyku, tym szybciej osiągniesz swój cel. Każdy ma 24 godziny i na rzeczy ważne czas trzeba wykreować.

Jeden z moich znajomych coachów używa we wdrażaniu nawyku 100 dni, które powodują tak zwany „punkt bez powrotu”, po tym czasie mamy nawyk we krwi. Ja jednak polecam abyś zaczął od 30 dni. Skoncentruj się na pierwszych 30 dniach wdrażania nowego przyzwyczajenia i nie myśl co się stanie następnego dnia po zakończeniu 30 dni. Skup się tylko na wykonaniu tego, co zamierzyłeś.

Gdy miną te dni, twój nawyk będzie już w tobie zakorzeniony. Nawet jeśli zdarzy ci się, że utkniesz gdzieś po tym czasie i przerwiesz nawyk będzie ci łatwo zacząć jeszcze raz, ponieważ już to robiłeś.

Wyeliminuj też wszelakie przeszkody stojące ci na drodze, zorganizuj czas tak, aby się zawsze znalazł na budowanie nowego nawyku, to ważne. Nie pozwól aby ktoś ci przeszkadzał w tym czasie, traktuj to jak ważny projekt, który ma zostać zakończony sukcesem. 

Znajdź inne prostsze powiązane nawyki, które mogą się składać na nawyk główny, pomogą ci one szybciej dojść do celu. Jeśli np. zaczynasz ćwiczyć jogę, dobrze jest zacząć się także zdrowo odżywiać i robić to bardziej świadomie. Będziesz wtedy miał więcej energii na wdrażanie ćwiczeń.

Pracuj ze wspomagającymi nawykami jednocześnie. Jeśli okaże się, że jest tego zbyt dużo skup się na tych mniejszych, będzie ci zdecydowanie łatwiej je wprowadzić.

Powiedz o tym innym, że zdecydowałeś się na wdrożenie nowych produktywnych nawyków – będzie to dla ciebie dodatkowa mobilizacja. W grupie jest łatwiej, a może się okazać, że ktoś, kogo znasz także zdecyduje się na ulepszenie swojej produktywności. Nie musi to być ktoś, kogo znasz i widzisz codziennie, może to być ktoś, kogo znasz z internetu, Facebooka bądź jakiegoś forum.  Wzajemne motywowanie się zazwyczaj daje dobre rezultaty.
I pamiętaj – im szybciej zaczniesz, tym prędzej dojdziesz do celu, tym szybciej osiągniesz twój gwarantowany sukces.

Chcesz dowiedzieć się więcej?

Pobierz praktyczne informacje, które zmienią twoje relacje z pieniędzmi. Dzięki czemu zarabianie będzie łatwiejsze.

I will never give away, trade or sell your email address. You can unsubscribe at any time.

Pin It

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *